המילה מט"ח בשביל רובנו משמעותה המרת כסף לפני הטיסה, אבל יש כאלה
שבשבילם מדובר בהכנסה יפה נוספת בכל חודש. הם לא מחפשים את הצ'יינג' הזול ביותר, אלא עושים כסף גדול על כל שינוי במטבע. הנה הסיפור של אילן טננבאום שהפך ממתופף מקצועי לסוחר מט"ח מצליח. הוא למד, נפל, הפסיד והיום מרוויח 
ומלמד אחרים איך להרוויח כמוהו

 

עבור אילן טננבאום, 33, המילה מט"ח לאו דווקא מתקשרת לנסיעה הבאה לחופשה בחו"ל.

עבורו, שוק המט"ח שינה את החיים מן הקצה אל הקצה. לפני 10 שנים, הוא עוד לא חשב על עיסוק בפיננסים. הוא היה עסוק בהגשמת החלום להופיע עם דקלה, דוד דאור וזמרים נוספים, כמתופף מקצועי. אבל למרות שעסק גם בלימוד תיפוף והתפרנס לא רע בכלל, הוא חיפש מקור הכנסה נוסף שלא תלוי באף אחד. משהו שהוא יוכל לעשות בזמן החופשי שלו, מכל מקום בעולם ולא קשור לגיל, לבוס או לכמות הכרטיסים שנמכרו להופעה. 

 

אילן טננבאום: ממתופף מקצועי לסוחר מט"ח מרוויח

ויום אחד, כשנמאס לו כבר לפלרטט עם החלום הפיננסי על כל "הסכנות" הכרוכות בו, הוא נרשם לקורס מסחר. "הקורס היה תיאורטי נטו. ובגלל שאני אדם מאוד מהיר ואימפולסיבי, מיד בסיום הקורס פתחתי חשבון מסחר והפקדתי שם 10,000$", הוא מספר. "הייתי עם אפס ניסיון פרקטי, וכצפוי, תוך שנה, הפסדתי את כל הכסף שלי שם". 

 

"בנקודה כואבת זו, החלום שלי התרסק. הרמתי ידיים ואמרתי אוקיי, זה כנראה לא בשבילי. אבל איכשהו שוב אותה סקרנות התחילה להתעורר בי ולא הניחה לי. אז החלטתי לשנות טקטיקה. לא שמתי כסף, אלא המשכתי ללמוד את השוק מרחוק."

 

וככה העניינים התגלגלו לאט עד שיום אחד קרה מקרה משעשע ששינה את חייו: "פרסמתי את הבית שלי להשכרה. הדייר שהגיע לראות את הדירה קלט על המסך את הגרפים פתוחים. הוא שאל אם אני סוחר בשוק, ועוד לפני שהספקתי לענות הוא המשיך: יש לי עבודה בשבילך.

 

הגעתי למקום למרות שלא הייתה לי שום כוונה לשנות כיוון בקריירה. מסתבר שזה היה ראיון עבודה לדילר בחדר עסקאות. עבודה פשוטה, פקידותית כמעט, שבה אני עונה לטלפון ומבצע עסקאות ללקוחות, בדיוק לפי הדרישה שלהם. מכניס פקודות למערכת. העבודה המונוטונית הזו הפגישה אותי במשך 8 שעות ביום עם הגרפים. וזו למעשה היתה הפעם הראשונה שבאמת נחשפתי לשוק המט"ח". 

 

השעות הארוכות מול הגרפים דווקא עוררו באילן את התשוקה לחדור לתוך עולם המסחר. הוא התחיל לקרוא ספרים על פסיכולוגיה של מסחר, לסרוק מגזינים ואתרים פיננסים, לצפות בסרטונים ביוטיוב: "הייתי ער לילות שלמים מתוך רצון עז לפענח את השוק הזה. התחלתי להבין ולהרגיש ממש איך הדברים עובדים. גיליתי שיש הגיון בבלאגן, ויש דרך לעשות שם סדר ולהרוויח. היום אני יכול לומר שהתחושה הכי חזקה בעיסוק הזה היא הרגשת העצמאות. אני סוחר במט"ח באופן יומיומי, נהנה מרווחים יפים ובנוסף גם מלמד ומנהל חדר מסחר ללקוחות בארץ ובחו"ל. אני לא תלוי באף אחד. ואם יפטרו אותי ממקום העבודה הנוכחי שלי, אני עדיין יכול להתפרנס יפה רק ממסחר. כל עוד יש לי אינטרנט ומחשב – אני אסתדר. אני חי מזה".

אהבה לשני התחומים :  מסחר ומוסיקה

כולם יכולים להרוויח

הסוד במסחר במט"ח", אומר אילן, "הוא לדעת לקרוא את המפה העולמית. לזהות את הפוטנציאל שגלום באירועי היום ולהבין איך אירוע מסוים עומד להשפיע על מטבע החוץ בכל מיני מקומות בעולם. זה לא מסובך כמו שזה נשמע. מהר מאוד אתה כבר שוחה במה שקורה ורק צריך להתעדכן"

אם זה כל כך קל, למה לא כולם עושים את זה?

"אני לא אומר שזה כל כך קל. אתה כן צריך להיות מעורה במה שקורה ואתה צריך גם אסטרטגיית מסחר מתאימה. אם אתה נכנס לשוק הזה ללא ידע וללא אסטרטגיה, אתה כאילו נכנס לקזינו ופשוט מהמר בעיניים עצומות. עם השנים ואחרי לא מעט טעויות והפסדים פיתחתי אסטרטגיה שבזכותה אני מרוויח היום".

ובכל זאת, זה משחק לעשירים לא?

"ממש לא. היופי במט"ח שאתה לא לוקח סיכונים גדולים. אתה יכול לסחור בסכומים קטנים. אם במניות צריך מינימום 5,000$ כדי לפתוח תיק מסחר, במט"ח אתה יכול לסחור גם ב-100$, ומתוכם להתחיל להרוויח נניח אחוז ביום, דולר. לאט לאט הסכומים הללו מצטברים לתוספת הכנסה נאה  של כמה אלפי שקלים בסוף החודש, בלי שעשית הרבה בשביל זה". 

בכמה מילים, לאנשים שלא ממש מבינים, איך מרוויחים ממסחר במט"ח?

"כמו שאמרתי קודם, אתה צריך להיות עם היד על הדופק בנוגע לכל מה שקורה בשוק. לדעת מהו הטיימינג הנכון לקנות, ומהו הטיימינג הטוב ביותר למכור. למשל, הפציצו מיכלית נפט סעודית - מה זה יעשה למחירי הנפט?"


אבל השינויים בערך המטבע הם ממש מינוריים, לא? על זה מרוויחים? 

במסחר יומי כל שינוי של כל ספרה יכול להיות משמעותי בסכומי עתק. נניח ששער הדולר עומד 3.6. אם אתה ממיר מט"ח לפני נסיעה לחו"ל ממש לא מעניין אותך אם זה 3.6555 או 3.6112. במסחר במט"ח כל שינוי אפילו בספרה הרביעית מתבטא בהמון המון כסף. הרווח הגדול מתבטא דווקא במספרים הקטנים." 

 

אם ככה, גם אדם ללא ניסיון יכול מחר להתחיל לסחור ולהרוויח?

"בפירוש לא. אתה חייב קודם להבין את השוק, להכיר את הגורמים העיקריים שמשפיעים על התנודתיות שלו, לדעת לבצע ניתוח טכני וכמובן ללמוד אסטרטגיית מסחר ואיך להשתמש בה.

 

שתי אהבות במחיר אחד

אילן לא עזב את האהבה שלו לתיפוף, ואם תסתכלו טוב, עוד תראו אותו מדי פעם על בימות בארץ. 

אבל הוא גם לא עזב את האהבה שלו למסחר במט"ח. "אפשר בהחלט לשלב את שניהם" הוא אומר. 

"בתור פרפורמר למדתי לאהוב את הקהל. והיום, אני גם נהנה ללמד אותו את סודות המסחר. 

הצטרפתי לקבוצת הסוחרים הטובה בארץ – "אינווסט ארנה", והקמתי שם מחלקת סחר במט"ח שהיא בין הראשונות בארץ. אני גם מנהל חדרי מסחר בבארץ ובחו"ל ומלמד מסחר במט"ח."

 

טיפ למסחר במט"ח שאתה יכול לתת לנו? 

"אני יכול לתת לך ולקוראים הרבה יותר מטיפ. למעשה הכנתי סרטון מזוקק של 20 דקות בו אני מסביר את כל העקרונות החשובים למסחר במט"ח. אחרי יותר מ-7 שנים שאני סוחר, אני בטוח שלכל אחד יש מה ללמוד מהסרטון הזה. זה חינמי לגמרי וזה יכול לתת לכל אחד הבנה של העולם, אם זה מתאים לו ואיך להתחיל. אם אתה בעניין של להתחיל לעשות עוד כסף מחוץ לשעות העבודה שלך. זו אחלה הזדמנות בשבילך"

רוצה להבין איך להתחיל לעשות כסף על מסחר במט"ח?
החלום הזה יכול להישאר במגירת החלומות שלך או שפשוט תלחץ כאן ותראה אם שווה לך להתחיל:

הדרכה מיוחדת של אילן עם אסטרטגיית המסחר שפיתח. לחץ כאן כדי להיכנס להדרכה לפני שהיא יורדת מהאוויר.