למה רובנו, אזרחי ישראל, מבינים כל כך מעט בכלכלה?

אנחנו במרדף אינסופי אחרי כסף, משכורת וסגירת מינוסים, אבל במקום בו נמצא הרווח האמיתי והנגיש ביותר, אנחנו כמעט לא מבינים כלום. מי אחראי על זה, ומה עושה הדור הצעיר שנמאס לו לשרת את הכלכלה, ורוצה כלכלה שתשרת אותו?

פנסיה, ביטוח, אג"ח, פיקדונות, אינפלציה, ריבית, בורסה, שוק ההון, הנפקה, יעילות השקעה. כמה מהמונחים הללו מובנים לנו עד הסוף? לגבי רובם יש לנו מעין "תחושה" כללית או הבנה מעורפלת מה הם אומרים. ומעורפלת עוד יותר באשר למידת ההשפעה שלהם על החיים שלנו ממש ברגע זה. אבל השפעתם עבור כל אחד ואחת מאיתנו היא רבה אם לא קריטית.

"מי שהיה משקיע את כספו מתוך מודעות, מבלי ללכת שבי אחר הצעות הבנקים הגדולים, היה יכול להכפיל את התשואה על הכסף", כך מעריך ד"ר אלכס קומן, מרצה ליצירת ערך במכללה האקדמית תל-אביב-יפו (מתוך כתבה ב'גלובס'). 

"המודעות הפיננסית בכל הנוגע להשקעות ולפנסיות בקרב משקי-הבית כמעט ואינה קיימת", אומר קומן וממשיך: "והתוצאה היא שהציבור מפסיד הרבה כסף. תוחלת החיים התארכה, ומהרגע שאנחנו יוצאים לפנסיה, החיסכון שלנו כבר לא משמש עוד לשם פינוק, אלא לקיום יומיומי. 2% תשואה לשנה שלא הרווחנו בגלל חוסר ידע, נשמעים אולי שוליים, אבל זה יכול לעשות את ההבדל בין להזדקן בכבוד לבין לחיות במחסור".

אנחנו לא יודעים

למה אנחנו לא יודעים? אולי כי יש אחרים שמרוויחים מהבורות שלנו: הבנקים, קרנות הפנסיה והנאמנות, חברות הביטוח, בנקים למשכנתאות, חברות כרטיסי האשראי איילי שוק ההון, אולי אפילו הבוס שלנו. בעצם כל מי שיודע טוב יותר מאיתנו מה לעשות עם הכסף שלנו.

מאחר שאנחנו לא מיומנים בהבנה פיננסית, אנחנו לא לומדים את הנושא של ביטוחים, קופות גמל, השקעות נדל"ן, ולא מבינים את הקשר סיכון-סיכוי. אנחנו נכנסים להתחייבויות גדולות מדי, בסיכון גדול מדי, וגם יכולים לעבוד עלינו" (יורם גבאי, מרצה בטכניון. תוכנית "אפס בכלכלה", ערוץ 13). בנוסף, הזהירים בינינו, פשוט נכנסים לקיפאון, שמים את הכסף על פק"ם שמניב תשואה נמוכה מאד, בזמן שהכסף שלנו פועל לטובת הבנק ומניב לו רווחים עצומים.

חינוך פיננסי מגן הילדים  

זה מתחיל מגיל אפס. בית הספר דואג לצייד אותנו בידע לימודי: היסטוריה וגיאוגרפיה, חיבור וחיסור, ספרות ותורה, אבל ממעט מאוד להעניק לנו כלים רלוונטים לחיים המודרניים בשנות האלפיים. חיים של מציאות כלכלית מורכבת בה אם לא נדע להתנהל כספית נכון, לא נוכל לממש אותם כמו שצריך ולא נוכל לדאוג לדור הבא שלנו. 

 

אם נוסיף לכל זה את שטיפת המוח הצרכנית, וים המסרים השיווקים שתחת מתקפתם המתמדת אנחנו נמצאים, נקבל אדם שחושב שהוא פועל באופן חופשי ומושכל, אבל למעשה הוא מובל כצאן לטווח. או ביותר פוליטיקלי קורקט – אדם שפועל בהתאם לדרישות וללחצים של כוחות שוק, שרוצים לשאוב ממנו את מירב ממונו, ולהעניק לו תמורה מינימלית. 

 

ברוב המדינות המערביות הבינו מזמן שזה לא צריך להיות כך, ויצרו תוכנית לימודים עשירה לחשיבה כלכלית בריאה כבר מגיל הגן. הגיע הזמן שגם אנחנו הישראליים נדע יותר. 

 

נדע להתנהל פיננסית. נבין את השוק הכלכלי. נשים סוף לבורות, וניקח אחריות. 

בעולם המערבי הבינו כי חינוך פיננסי מגיל צעיר חיוני לעתיד שלנו

להרוויח יותר 

 

אינספור הזדמנויות כלכליות נמצאות תחת אצבעותינו, אבל כל עוד אנחנו בוחרים להרכין ראש ולשרת 

את "המערכת" בלי לשאול שאלות, אנחנו עלולים למצוא את עצמנו נלחמים תמידית באוברדראפט, נאבקים לשמור על מקום העבודה, מסיימים את היום עם הלשון בחוץ, וחולמים על החופשה הבאה. זה לא צריך להיות ככה.

 

היום כל אחד מאיתנו יכול ללמוד איך לסחור בשקל שהוא מרוויח, וכך להכפיל או לשלש אותו בקלות.

 

כל מה שנחוץ לנו זה להבין לעומק כיצד פועלות המערכות הפיננסיות בחיינו, מה זה אומר על המחר שלנו ואיך נוכל לעצב את היום בצורה מספקת. כזו שתאפשר לנו להרים ראש מהמירוץ, לקחת נשימה עמוקה ולהתחיל לחיות כמו שאנחנו רוצים באמת. זה כאן. זה אפשרי. וזה תלוי רק בנו

רוצים לקחת שליטה על הכסף שלכם?

אנחנו ממליצים לכם להתחיל לצרוך תוכן בנושא. התותחים הכבדים בתחום המסחר בשוק ההון מבינים את הצמא לידע בשוק הישראלי ומעניקים המון ידע בחינם לאנשים שרוצים לעשות את הצעד הראשון לעבר החלום שלהם – עצמאות כלכלית.


החלום הזה יכול להישאר במגירת החלומות שלכם עד הפנסיה, אבל אם אתם לא רוצים להגיע לגיל 60, לקבל פנסיה זעומה ולהצטער על היום ההוא שלא עשיתם את הצעד הראשון  – הקליקו כאן וקבלו מיני קורס בחינם.

 

מדובר במיני קורס שכבר אלפי אנשים הורידו והתחילו להרוויח. סדרת סרטונים בהם תגלו איך אפשר להבטיח לכם עתיד כלכלי טוב יותר באמצעות כלים מקצועיים.