השבוע בשוק ההון

 • השווקים הפיננסיים ברחבי העולם מוחזקים שבויים בידי המתח הגובר סביב הסכמי הסחר
 • מדדי המניות נמצאים בטריטוריה לא וודאית , אך מוקדם להחליט אם השמים עומדים ליפול
 • ההמון נע לכיוון אפיקים בטוחים ודפנסיביים יותר בעודם מחפשים קרקע בטוחה יותר.
 • להאמין ששיחות סחר בין שני מעצמות כמו ארה"ב יניבו פתרון מהר כל כך הייתה ספקולציה זהירה – ממנה הזהרנו עוד בסקירות מתחילת השנה
 • ספקולציה היא גם לשער כי כרגע אין סיכוי כי שיחות הסחר יביאו להסכמות בין שני המעצמות
 • מדד הדאו-ג'ונס סימן 5 שבועות רצופים של ירידות – אירוע טכני שלא נראה במדד משנת 2011.
 • כל העיניים נשואות כרגע למלחמת הסחר – אך אם לומר את האמת , אם לא מלחמת הסחר , היה פאקטור אחר, או תירוץ אחר, שיעסיק את המדיה. מעולם לא היו חסרות סיבות להתנהגות השוק.

נתונים כלכליים והפדרל ריזרב

ההשערות המוקדמות כי הפד 'פורש' נכון לעכשיו ועד סוף 2019 התגבשו ונראה כי אושרו, בעוד קובעי המדיניות טענו כי הם מצפים לשמור על אורך רוח סובלני בנוגע לריבית במשק במשך זמן מה.

בינתיים, ממשיך המעקב שלנו אחרי עקום התשואות בארה"ב. המרווח בין אג"ח ממשלתי לשנתיים ול-10 שנים עמד בתחילת השנה על 16 נקודות ועומד על 16 נקודות גם נכון לרגע כתיבת הסקירה.

בדיקה סטטיסטית קלה אשר לוקחת את היפוך עקום התשואות קדימה נבדק האם בריחה ל"גן עדן בטוח" – הזהב, במקרה מאושר של היפוך העקום, באמת מהווה אלטרנטיבה בטוחה יותר משוק המניות. הפרמטרים שנמדדו הם התשואה הממוצעת , טווח התשואות וסטיית התקן.

בעוד הנחת הדעת של משקיעים מסוימים היא לברוח משוק המניות אל הזהב כאשר קיימת אינדיקציה לתיקון , מתוך הנחה שהזהב משקף השקעה בטוחה יותר, הניתוח הסטטיסטי מוכיח אחרת – למען האמת , אין נתונים סטטיסטיים התומכים בחשיפה לזהב מול חשיפה למדד ה-S&P500 ב-12 החודשים לאחר מקרה של היפוך עקום התשואות.

מדד הסנטימנט של אוניברסיטת מישיגן הוא אינדיקטור מוביל נפלא המשקף את ציפיותיהם והלך הרוח של הגורם הצרכני במשק. בחודש מאי הוא עלה בחדות ל-102.4 , מול מדידה של 97.2 בחודש אפריל ואל מול צפי למדידה של 96.9. אומנם הנתון התפרסם טרם ההתפתחויות בשיחות הסחר , אך מדובר במדידה המשקפת שיא של 15 שנים במדד ומציגה סנטימנט צרכני חיובי למדי לאחר ריבאונד חזק מחודש ינואר (91.2) אז סימן המדד שפל של שנתיים.

הדבר נותן אינדיקציה מעודדת לביטחון בנוגע לעתיד. מסקר שנערך מידי חודש בו נשאלים בין 1500 ל-2000 אמריקאים שאלון המתמקדות בנושאים כמו משק בית , התנהלות פיננסית , שוק העבודה והסנטימנט שלהם ניתן ללמוד כי אחוז הצרכנים המסכים כי הוא חי "ממשכורת למשכורת" נמצא בשפל של שנים (הסקר נערך בפעם הראשונה מאז 2014 וזהו הנתון הנמוך ביותר שהתקבל עד לנקודת זמן זו) – לא פלא שהסנטימנט הצרכני בשיא של שנים.

אז הסנטימנט הצרכני במשק בשיא של 15 שנה , עם זאת ההסתברות שהפדרל ריזרב יוריד את הריבית במשק בשנת 2020 התגבר משמעותית. למען האמת , ההסתברות כי הריבית במשק האמריקאי תישאר כפי שהיא והפדרל ריזרב לא יוריד אותה עומדת על פחות מ-20%, בעוד נכון להיום ההסתברות להורדת ריבית עד ינואר 2020 היא מעל ל-80%.

הזירה הגלובלית

 • זוכרים את הרעש סביב הברקזיט כשהוא הוכרז בפעם הראשונה? אחד מאותם רגעים של "כדי לכם למכור את המניות שלכם!" במדיה. בחזרה מהירה להיום, עושה רושם שלא הרבה השתנה. תרזה מאיי נכשלה להגיע להסכמה ופינתה את מקומה. האיחוד האירופאי כבר שולח סימנים מקדימים כי המחליף שדה לא יקבל הזדמנות נוספת במשא ומתן , כך שנותרו 3 אופציות על השולחן : ביטול הברקזיט , הסכמה על הנוסח הנוכחי או היפרדות ללא הסכם – הדרמה ממשיכה. בנתיים , גולדמן סאקס מעלה את הסיכוים ליציאה של בריטניה מהאיחוד ללא הסכם (מ-10% ל-15%)
 • בסין, ייצור תעשייתי ירד מדרגה משמעותית בקצב הצמיחה השנתי. מ-8.5% בחודש מרץ ל-5.4% בחודש אפריל. התחזית עומדת של צמיחה שנתית של 6.5%

מלחמת הסחר

השוק מתחיל לתמחר את העובדה כי מלחמת הסחר הולכת להימשך עוד תקופה לא מבוטלת – ועסקה לא הולכת להיסגר בזמן הקרוב. הפאקטור הזה לא היה מתומחר בשווקים מתחילת השנה , וכעת נראה שסין מהדקת חגורות לקראת מאבק ארוך.

כמו כן, הכלכלה הגלובלית בכלל והאמריקאית בפרט יושפעו כתוצאה מהסבבים הקרובים של המכסים.

ההתפתחויות האחרונות הובילו את ארה"ב לחסום את יצרנית הסמאטרפונים השניה בגודלה בעולם, וואווי , מלהשתמש בטכנולוגיה אמריקאית והדבר הוביל חברות ענק כמו גוגל להגביל את היחסים העסקיים שלהם עם החברה. הממשל האמריקאי הקל על החברה בכך שדחה את גזר הדין ב-90 יום על מנת שהחברה תוכל לקבל החלטות בנוגע להמשך הדרך שלה ללא טכנולוגיה אמריקאית.

בנוסף ממשלת ארה"ב הודיע כי היא מכינה רשימה שחורה של חברות טכנולוגיה סיניות המאיות על הריבונות הטכנולוגית שלה. ההתפתחויות האלה גררו את מגזר הסמיקונדקטורים למטה בשבוע האחרון, בעוד מדובר במגזר החשוף לסין באופן משמעותי.

עם זאת ועל אף ההסלמה, שני הצדדים עדיין משאירים מקום להמשך המשא ומתן והמשקיעים יתרכזו כעת בוועידת G-20 A אשר תתרחש בסוף חודש יוני ביפן. כרגע, הכל אפשרי ונשאר על השולחן. מדובר במצב נזיל ושום דבר אינו ודאי – זו תהיה החלטה גרועה להגיע למסקנות נחרצות, לכאן או לכאן, בנוגע למחלמת הסחר וההשפעה שלה על השווקים.

הוול סטריט ג'ורנל מספק תמונה גרפית המתארת את החברות הגדולות ביותר עם החשיפה התזרימית הגבוה ביותר לסין :

בינתיים, בזירות הסחר האחרות, עושה רושם שארה"ב עושה צעדים על מנת להתקדם במשא ומתן לפתור את נושא המכסים על ברזל ואלומיניום שהוטלו על קנדה ומקסיקו. בנפרד, הממשל של טראמפ מתכנן לעכב את המכסים שתוכננו על תעשיית הרכב באיחוד האירופי וביפן במטרה לקדם את המשא ומתן.

הסנטימנט בשוק

מדד ה-S&P500 נמצא כרגע כ-5% נמוך מהשיא. הסנטימנט השורי שליווה אותנו ארבעה חודשים התקרר, וקיבלנו את התיקון למהלך שהתחיל בסוף השנה שעברה , כפי שצפינו שצריך לקרות מבחינה טכנית בסקירה הקודמת. אין לדעת אם נגענו ברצפת התיקון , אך כמות לא מבוטלת של סנטימנט שלילי נכנסה אל השוקת וזה עשוי להיות מצוין עבור השורים שרק חיפשו את ההזדמנות לקפוץ חזרה. זה קורה כשבמקביל אחוז השורט על תעודות הסל הגדולות המחכות את מדד ה-S&P500 נמצא בנקודה הקיצונית ביותר מאז 2015.

מדד הפחד של CNN יורד חזרה לאזור רמת ה-20 נקודות , שפל שלא נראה בעצם מסוף שנת 2018 תחילת 2019. ואם יש משהו שאפשר ללמוד מההיסטוריה של המדד הזה ושוק המניות האמריקאי , זה שכאשר המדד באקסטרים אנחנו בהיכון.

עונת הדוחות

חברת FactSet Research מעדכנת :

 • כ-97% מחברות מדד ה-S&P500 דיווחו את תוצאות הרבעון הראשון של 2019. 76% סיפקו תוצאות מפתיעות לחיוב בשורת הרווח למניה , 59% מהן הפתיעו לחיוב מול צפי האנליסטים בשורת ההכנסות.
 • הצמיחה המשוכללת ברווחי החברות מציגה האטה של 0.4%- ביחס לרבעון הראשון של 2018, עם זאת השפעות רפורמת המס שלקחו חלק בשנה שעברה מעוותות את הנתון. כך או כך , מדובר בהאטה הראשונה ברווחי החברות מאז הרבעון השני של 2016.
 • תחזית החברות : בעבור הרבעון השני של השנה , 80 חברות סיפקו עדכון תחזית שלילי לנתון הרווח למניה ביחס לצפי הקודם בעוד 25 חברות סיפקו עדכון משודרג וחיובי.
 • הערכות שווי : מכפיל הרווח העתידי של המדד עומד על 16.1 , נמוך מהממוצע ב-5 השנים האחרונות (16.5), אך נמוך מהממוצע ב-10 השנים האחרונות (14.8), כך שאנו ממש לא נמצאים במצב קיצון. כמו כן, מבחינה היסטורית , מדובר במכפיל סולידי ונורמאלי כשהוא נמדד ביחס לתשואה העודפת אשר מגולמת  באג"ח הקונצרניות ארוכות טווח של חברות אמריקאיות.
 • הצמיחה המשוכללת במכירות לרבעון הראשון של 2019 עומדת על 5.3%. זהו הנתון הנמוך ביותר שהתקבל מאז הרבעון השני ב-2017 (גם כן 5.3%). 9 מתוך 11 סקטורים מציגים צמיחה שנתית במכירות בהובלת סקטור הבריאות והתקשורת. סקטור הטכנולוגיה דווקא נמצא בצד השני של של המפה.
 • האנליסטים צופים האטה נוספת ברבעון 2 (2.1%-) , צמיחה קלה ברבעון השלישי (0.3%) וחזרה לצמיחה ברת קיימא ברבעון הרביעי (7.2%).
 • סקטור הבריאות מציג את הצמיחה הגבוה ביותר (9.2%)  במכירות ברבעון הראשון של 2019 בעוד סקטור הפיננסים מציג את הצמיחה החזקה ביותר ברווחים (5.3%) ברבעון הראשון של 2019.
 • סקטור הטכנולוגיה מציג ירידה של 6.7%- ברווחים בעוד את ההאטה מובילים מגזר החומרה והסמיקונדקטורים. מנגד, מגזר התוכנה הציג צמיחה של 10% ברווחים ברבעון הראשון של 2019 .
 • ברמת החברות , אפל היא התורמת העיקרית להאטה ברווחים של סקטור הטכנולוגיה בעוד החברה דווחה על רווח למניה של 2.46$ מול 2.82$ בשנה שעברה. להוציא את אפל, ההאטה בסקטור הטכנולוגיה משתפרת מ6.7%- ל3.5%-.
 • חברות S&P500 בעלות חשיפה גלובלית גבוה יותר (יותר מכירות מחוץ לארה"ב מאשר בתוך ארה"ב) מציגות האטה דו ספרתית בהכנסות ברבעון הראשון של 2019 , בהשפעת הדולר ,  ההאטה בכלכלה הגלובלית והמתחי הסחר. חברות בעלות חשיפה גלובלית גבוה יותר מציגות נתוני צמיחה עגומים ביחס לחברות שבסיס הכנסותיהם בעיקר בארה"ב. לשם כך קיטלגו 2 קבוצות – חברות אשר 50% ומעלה מהכנסותיהם מתקבלות מחוץ לארה"ב, וחברות ש-50% ומעלה מהכנסותיהם מתקבלות בתוך ארה"ב. (יש לציין שחברות בעלות חשיפה גלובלית גבוה יותר הן בדרך כלל חברות 'ישנות' יותר – מהדור הישן, בעוד חברות שפועלות בעיקר ארה"ב הן חברות מ'הדור החדש', כך מנועי הצמיחה שלהם משמעותיים יותר).

ניתן לראות באופן ברור כי בעוד שחברות בעלות חשיפה גלובלית גבוה סבלו מאטה משמעותית ברווחים (12.8%-) וצמיחה כמעט אפסית בשורת ההכנסות (0.2%) , חברות בעלות חשיפה גלובלית נמוכה סיפקו תוצאות מרשימות של צמיחה ברווחים (6.2%)  ובהכנסות (7.3%) , כמובן מעל הנתונים המשוכללים של האינדקס. עושה רושם שמי שידבוק באותן חברות – מצבו לא רע בכלל.

התמונה הטכנית

מבט על תשואת הסקטורים מתחילת השנה מלמדת כי 5 מתוך 11 סקטורים מספקים תשואה עודפת מול המדד, בהובלת סקטור הטכנולוגיה והתקשורת. כל הסקטורים מציגים תשואה חיובית מתחילת השנה , עם זאת סקטור הבריאות מציג כרגע תשואת חסר משמעותית ביחס לשוק.

התמונה הטכנית השתנתה משמעותית בחודש האחרון בעוד קיבלנו את התיקון המבוקש לאחר 4 חודשים רצופים של עליה כמעט לינארית. בסקירה האחרונה טענו באופן ברור שמבחינה היסטורית לאחר שהשוק משלים פרקטל סבירות גבוה שנצפה בתיקון לאזור הממוצע הנע 50 באינטרוול השבועי. הצגנו גרף עם דוגמאות עבר  כפי שנראה בריבועים הכתומים בהם המחיר חוזר לבדוק את הממוצע הנע 50 באינטרוול השבועי אשר צבוע בכחול.

כעת הדבר אכן קרה, ההפוגה הטכנית לה ציפינו הושלמה באופן תיאורטי.

זווית אחרת על השוק אותה ארצה לבחון היא הפרספקטיבה של היום לעומת 2016. מבחינה טכנית, ואפילו סנטימנטלית – התמונה נראית דומה לחלוטין.

 1. נסיגה אגרסיבית של המדדים מאזור שיא
 2. ראלי חזק מהשפל לשיא חדש
 3. חציית ממוצע נע 50 את ממוצע נע 200 יום כלפי מעלה
 4. תיקון של כ-5% מהשיא אל ממוצע נע 50 באינטרוול השבועי (או ממוצע נע 200 ביומי)
 5. הכל קורה בתוך מסגרת זמן של פחות משנה.

2016

2019

אירועים נוספים

 • קונגרס הקנאביס העולמי יתקיים ב30-31 למאי בניו יורק ויספק הכוונות בנוגע לרוחות הנושבות בתעשיה. אחד הדוברים הבולטים הוא ברוס לינון, מייסד קאנופי צמיחה.
 • נתון התמ"ג לרבעון הראשון של השנה ישתחרר ב-30 למאי.

לסיכום, דבר אחד בטוח. חלק מהמשקיעים יעריכו באופן שגוי את הסיטואציה או שיקבלו החלטות מוקדם מידי. אותם משקיעים , לא ישארו בסוף היום כדי "להחזיק את השק" ולהנות מהבא לאחר מכן – לקבל החלטות יהירות מדי מוקדם מדי זאת פשוט הגישה הלא נכונה להתמודדות על המצב בשווקים.

אז עם סיומו של חודש מאי שהביא עלינו תיקון של כ-5% מהשיא עלינו לזכור כי מבחינה סטטיסטית , תיקון של 5% בשווקים ממש לא אמור להוות הפתעה , וממש לא אסון. להיפך , מדובר בתנועת מחיר בריאה – כזו שמתרחשת כ-3 פעמים בממוצע בשנים עברו.

שיחות הסחר הם לא הדבר היחיד השלילי שם בחוץ. הפסימיים יחזרו על אותם גורמים פעם אחר פעם – שיטוח עקום התשואות , צמיחה גלובלית בהאטה, שוק המניות מוערך יתר על המידה וכו'.. הפתרון שלנו הוא מעולם לא להפוך לאופטימיים מידי או פסימיים מידי בנוגע לסיטואציה. הבוגימן של שוק המניות – הריבית במשק, כנראה שלא תעלה ואפילו תרד בתקופה הקרובה. המעצור בעליית הריבית עשוי להימשך עוד תקופה ארוכה בעוד גרופ פאוול טוען שהריבית עומדת בדיוק איפה שהיא צריכה לעמוד.