במציאות של היוםכאשר המחירים רק עולים ועולים ועוליםיוקר המחיה מכביד ומשפיע באופן ישיר על איכות חיינו בכל מיני תחומים. החל ממשפחה וחינוך הילדיםדרך בחירת עבודה ועד אפילו הזמן הפנוי שנשאר או לא נשאר לנו. 

דמיינו לעצמכם, אילו היו לכם את הכלים והידע הנדרשים, בכדי לייצר הכנסה נוספת ואולי הכנסה עיקרית.

וכל זה מבלי לשנות את אורח החיים שלכם – בזמנכם הפנוי, 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע – על ידי בניית עסק אמיתיעסק שהוא בעצם השקעות מסחר פעיל והשקעות בשוק ההון.

מהו שוק ההון ואיך הוא פועל?

אנשים רבים שואלים את עצמם מה זה בכלל שוק ההון ואיך אנשים מצליחים להרוויח במסחר בשוק ההוןאז בואו נפריד לרגע את שוק ההון לשנייםשוק והון.

כאשר אנחנו מתייחסים להון בהקשר של שוק ההוןנסתכל מנקודת מבט עסקיתאך כאשר נסתכל על הון כפי שהואמדובר בכסף.

זה העיקרלעשות כסףומה הכוונה לשוקהמקום שבו מתרחשות עסקאות בין מוכרים לבין קונים.

אם מחברים את צמד המילים נבין כי זה המקום שבו מתקיימות עסקאות כספיות בין מוכרים לבין קונים.

העסקאות מתבצעות בין אלו שיש להם כספים פנויים להשקעה לבין אלה אשר זקוקים לכספים האלהלא מדובר רק במקרים קיצוניים של עשירים מול ענייםההשקעה הזו יכולה להיעשות על ידי כל אדם מן הישוב, עם כספים פנויים, שמעוניין להשקיע את כספו במטרה לקבל תשואה על ההשקעה.

יש המון עסקים שצריכים את ההשקעה הזו במטרה ליצור התרחבות וגדילה.

לקריאה בהרחבה בנושא סקירת שוק ההון

בואו ניקח לדוגמה את יוסי

יוסי הוא איש עסקים מצליח בתחום ייצור הרכביוסי הוא הבעלים והמנכל של החברה: יוסי ייצור רכבים בעמחברה פרטית שנמצאת בבעלותובמסגרת עבודתויוסי הצליח להתקדם ולקבל הצעה אטרקטיבית מחברת BMW העולמית, עם חוזה עבודה בו מושקעים משאבים רבים במטרה לשכור את שירותיו.

יוסי מעוניין בעסקה שהיא הזדמנות מעולה להתקדם ולהרחיב את העסקהבעיה היא שהמפעל שברשותו נמצא בתעסוקה מלאה ולכן לא יכול לעמוד בדרישות של BMW העולמית.

כדי להרחיב את הפעילותעליו יהיה לבנות מפעל נוסף ולהגדיל את יכולת היצוא שלו לרכביםיוסי זקוק להמון כסף למטרה זואופציה אחת היא לבקש הלוואה מהבנק, רק שאופציה כזו תעלה לו בריבית גבוהה בשילוב תהליכי בירוקרטיה לא פשוטים.

אז מה יוסי בחר לעשות? הוא בחר להפוך את החברה שלו לחברה ציבורית במטרה לגייס כסף מהציבור על ידי מכירת מניות מהחברהכך יוכל יוסי לגייס את הכסף הנדרש לו במטרה להרחיב את העסק ולבנות מפעל נוסף.

יוסי מנפיק את החברה בבורסה לניירות ערך ומציע לציבור מניותהכסף שגייס מהציבור מושקע בחברה של יוסי וכך הוא יכול להוציא את הפרויקט לפועל ולבנות את המפעל.

מהי מניה?

נניח שאתם והחברים שלכם הולכים לקנות פיצה במסעדה הקרובה לביתכםמגש פיצה עולה 100 שקלים לכולםנשאלת השאלה כמה כל אחד מכם יצטרך לשלם על החלק שלו בפיצה?

מאחר ובפיצה יש 10 משולשים ואתם חמישה וכל אחד אוכל שני משולשיםכל אחד יצטרך לשלם 20 שקלים. 10 שקלים למשולשנניח שרותי רוצה לאכול משולש אחד יותר ודניאל פחות רעב וירצה לאכול פחות.

במצב כזה רותי תשלם 30 שקלים על 3 משולשים, לדוגמה, ויהיה לה רוב על אחוזי ההחזקה בפיצההיא מחזיקה 30% מ'נכסי' הפיצהשאר החברים חולקים את 70% הנוספים,רותי טוענת שהיא יכולה להחליט איזו תוספת תהיה על הפיצה, כי לה יש את רוב אחוזי השליטה, והיא בוחרת זיתיםשאר החברים לא אוהבים זיתים ומכיוון שיחד הם מהווים את הרוב, הם יקבעו איזו תוספת תהיה והם בוחרים בפטריות.

אם נחליף את הפיצה בחברה ציבורית ואת החברים במשקיעים, נראה שמניה היא כמו משולש בפיצה (נייר ערך) שמאפשר לכל אחד להשקיע ולהיות שותף יחסי בחברה בהתאם לסכום ההשקעה.

כשקונים ומוכרים מניותאנו סוחרים בחלקים מחברות ציבוריות. ומי שמחזיק ברוב האחוזים הוא בעל השליטה והוא בעל ההחלטותזה על קצה המזלג בהשקעות בשוק ההון למתחילים.