לימוד שוק ההון הפכו לאחד התחומים המבוקשים, ולא בכדי. עצמאים רבים הבינו שכדי לצאת ממרוץ העכברים עליהם לצאת מאזור הנוחות שלהם ולפנות למקורות שונים שיאפשרו להם לייצר רווחים פאסיביים שיאפשרו להם לדהור לעבר עתיד טוב יותר. אין ספק ששוק ההון הוא המקום בו הם יוכל למצוא את מבוקשם, ובד בבד למצוא אתגרים שיתבלו את חייהם באדרנלין מסוג אחר.

אז מה זה שוק ההון בכלל?

תפקידו של שוק ההון הוא להפגיש בין חברות הנסחרות בבורסה, הזקוקות למימון כספי לבין סוחרים המעוניינים להשקיע את כספם, על מנת לייצר ערך כלכלי ולהניב תשואות בגין מכירה וקניה של מניות מומלצות לקניה על ידי חברות ישראליות ובינלאומיות. חברות אלה זקוקות לכספים על מנת להתפתח, וכאשר הן תתפתחנה, הן תרווחנה, וכך משקיעים יוכלו ליהנות מהרווחים.

שוק ההון האמריקאי מגלגל בכל שבוע 150 מיליארד דולר! כאשר משכורת ממוצעת של סוחר היא 8,000 שקלים לחודש! מובן שיש כאלה שמרוויחים גם יותר, הרבה יותר.

לסקירה רחבה של שוק ההון – לחצו כאן

שוק ההון מכיל שני שווקים עיקריים

אחד מהם הוא שוק המניות המאתגר הנחשב לבעל סיכון ביחס לשווקים האחרים, ושוק האג"ח שהוא יחסית בטוח וסולידי יותר. תפקיד שוק ההון לאפשר לחברות הנכנסות לזירה להנפיק מניות ולגייס הון לטובת פיתוח מוצרים ושירותים שונים במטרה להרחיב את הפעילות העסקית של החברה. גם הממשלה וגופים ציבוריים מנפיקים ניירות ערך, וזאת לטובת גיוס כספי ציבור, מה שמאפשר לסוחרים לקבל ריביות עבור השקעות באג"ח.

שוק ההון הוא עולם שלם המכיל בתוכו מערכת מורכבת של בנקים, ברוקרים, חברי בורסה, סוחרים ומשקיעים, וכן מוסדות פיננסיים שונים כמו חברות ביטוח העוסקות בקרנות הנאמנות וקופות הגמל.

כלל מערכות אלה קשורות ביניהן באמצעות מערכות תקשורת מתוחכמות המאפשרות להן לקיים עניינים פיננסים ביניהן. הבורסה לניירות ערך המוכרת לרבים, תופסת מקום מרכזי בשוק ההון ובה מבצעים סוחרים עסקאות שונות מידי יום – שם למעשה נמצא האקשן האמיתי.

 בעידן הגלובלי כל אחד יכול לסחור בשוק ההון

עם גידול הסחר הבינלאומי בסחורות ושירותים שונים, הסחר הפיננסי התפתח בקצב מסחרר בבורסה ובעיקר בתחום המניות ואיגרות החוב. תודות לרשת האינטרנט המופלאה, כמו גם לפלטפורמות מסחר מתוחכמות, כל אדם יכול לסחור באופן גלובלי מכל קצוות העולם, מה שמגדיל את היקף המסחר הפיננסי הגלובלי למיליארדי דולרים ביום.

הכירו את סוגי נכסים בשוק ההון וזירות המסחר הנפוצות:

שוק המטבעות הפופולרי ביותר – שוק המט"ח הוא השוק הפיננסי הגדול ביותר בעולם והוא מגיע להיקף מסחר יומי עצום של למעלה מ– 4 טריליון דולר ביום! הוא נחשב לשוק הפופולרי ביותר בשל הנזילות שלו והאופציה להרוויח הרבה כסף מהפרשי המטבעות.

שוק הסחורות – שוק זה נוגע בעיקר בסחר במוצרים בסיסיים בשוק כמו – משאבי טבע וסחורה חקלאית כגון מוצרים חקלאיים. שוק זה מציע סחורות קשות ורכות, כאשר סחורות קשות הן לדוגמה נפט גולמי, זהב, עץ וכו'. סחורות רכות הן מוצרים חקלאיים או משק חי.

שוק המניות – שוק זה הוא המאתגר ביותר ובו חברות מגייסות הון על ידי הנפקת מניות לרכישה לקהל הסוחרים. ברגע שחברה מנפיקה מניות היא הופכת מפרטית לציבורית והיא יכולה לגייס הון לטובת פיתוח מוצרים והרחבת הפעילות העסקית של החברה.

שוק המדדים – שוק זה הינו אינדיקאטור שעוקב אחר המדדים והביצועים של קבוצת מניות שמייצגות את השחקנים המגיעים מאותה תעשייה, כך שהביצועים שלהם יראו את המצב של אותה תעשייה בשוק באופן מיטבי.