באופן טבעי, לסוחר מתחיל יש לא מעט שאלות הקשורות לרכישת מניות, הרי שוק המניות הוא המאתגר ביותר בזירת המסחר, בו נמצא האקשן האמיתי והרווחים הגדולים שכל סוחר מחפש. אז בואו נראה מהי מניה? איך קונים מניות? אילו איך מניות מומלצות לקניה? איך מוכרים מניות? אילו זכויות יש למחזיקים במניות?  וכיצד מתנהל המסחר בפועל.

לפני מניות מומלצות – מהי מניה בכלל?

מניה היא למעשה תעודת שותפות בחברה מסוימת שבה הסוחר השקיע. המניה מייצגת את חלקו היחסי של הסוחר בחברה. אך אם נסתכל על רכישת מניות לטווח הארוך, נראה כי יש להן פוטנציאל להשיג תשואות גבוהות ביחס לאפיקי השקעה סולידיים יותר כדוגמת – אג"ח.

מנגד, שערי המניות אינם יציבים והשקעות אלו מלוות בסיכונים בשל תנודתיות השוק, וזאת ביחס לאפיקי השקעה סולידיים. 

חברות המנפיקות מניות בורסה מאפשרות לקהל להשקיע כספים שנועדו לטובת הרחבת הפעילות העסקית של החברה ובתמורה הם נעשים שותפים בחברה, וכן כל אחד יכול לסחור באופן חופשי בבורסה.

כיצד נקבע מחירה של מניה?

אז איך קונים מניות? רק רגע, קודם כל נבין כיצד נקבע מחירה. הפרמטר העיקרי שמשפיע על מחיר המניה הוא בראש ובראשונה – היצע וביקוש. לאחר מכן גם על פי פרמטרים נוספים כגון – המחיר שמוכנים סוחרים בזירה למכור ולקנות אותה, על פי כוחות השוק, התנודתיות, גרפים, הצפי לרווחים. 

אם מסתכלים על מחירי המניות בטווח הקצר, נראה כי המחירים מושפעים מגורמים מאקרו-כלכליים והתפתחויות שונות בחברה, אך גם גורמים "זרים" אשר משפיעים על התנהגות המשקיעים כלפי השוק כולו כמו גורמים פוליטיים, טרנדים שונים של השקעות ועוד. לעומת זאת, מחירי מניות לטווח הארוך מושפעים על פי מחיר שווי החברה המיוצגת על ידי מניה, אך ישנם גורמים כלכליים המשפיעים על מחירי המניות  לטווח הארוך. 

כיצד מתנהל המסחר בפועל – פקודת קניה מול מכירה

אז איך קונים מניות? מסחר במניות מתבצע באמצעות מתווכים שיכולים להיות בנקים, ברוקרים או בתי השקעות שונים. הסוחר נותן פקודה לברוקר לרכוש עבורו את המניות המומלצות הרצויות באמצעות מערכות מסחר, מה שבעבר היה מתבצע דרך שיחת טלפון.

תמורת ביצוע פעולת הרכישה או המכירה גובה הגורם המקשר (ברוקר לדוגמה) עמלה. לאחר הפקודה של הסוחר, הפקודה מתבצעת בין הברוקר לבורסה.

כנסו לכאן לייעוץ למסחר בשוק ההון.

כל פעולה שמועברת לבורסה על ידי ברוקר כוללת שלושה מרכיבים:

סוג הפעולה הרצויה

כמות המניות שהסוחר מעוניין לרכוש

המחיר שבו הוא מעוניין לבצע את העסקה

למעשה, רק אם המחיר שהוצע עבור המניה יהיה המחיר שהציע הסוחר – העסקה תתקיים, אך אם המחיר יהיה גבוה יותר העסקה תתבטל.

 

המסחר בבורסה מתנהל בשלושה שלבים:

  • שלב טרום פתיחת הבורסה – מתקיים בין השעות – 08:30 ועד 09:45. בשעות אלו ניתן להזרים פקודות, אך העסקאות עדיין לא מתבצעות בפועל.
  • שלב המסחר בבורסה – מתקיים בין השעות – 09:45 ועד 16:14. בשעות אלו מתחיל מסחר רב-צדדי עבור כל ניירות הערך. מוזרמות פקודות על ידי קונים ומוכרים ורק כאשר נמצאת התאמה – העסקה  מתבצעת אוטומטית.
  • שלב נעילת הבורסה – מתרחש בין – 16:14 ועד 16:30. בשלב זה כל העסקאות מתבצעות בשער הנעילה. הפקודות שלא בוצעו מסיבות שונות מתבטלות. בסיום שלב הנעילה הבורסה מפרסמת לטובת הסוחרים שער קובע, שהוא שער לשערוך תיקי השקעות. חשוב לציין כי שער זה משמש כבסיס למסחר למחרת היום.