בואו נהיה ברורים. על אף טענות כאלה ואחרות שנשמעות במדיה, הראלי של שלושת החודשים האחרונים הוא לא ראלי של "שוק דובי". אם אתם צריכים הוכחה, הסתכלו על טבלת התשואות שלפניכם:

בתמונה : ביצועי ניירות ערך השבוע , החודש ומתחילת השנה. (Bespoke)

בסוף השבוע האחרון נעלנו את הרבעון הראשון של השנה, ובודדים היו מוכנים להאמין שאלו יהיו התוצאות בשלושה חודשים בלבד. מדד ה-S&P500 נועל עלייה של כ-13% מתחילת השנה ונמצא מרחק של כ-4% בלבד משיא כל הזמנים, מגזר הסמיקונדקטורים שעולה כ-21% מתחילת השנה מוביל את ה-Nasdaq לעליה של 16.5% בעוד תעודת הסל VXXB, העוקבת אחר מדד הפחד שנשחק בעליות האחרונות איבדה כ-37%. כל זה כשברקע חוזרות החששות שנשמעו עוד בדצמבר האחרון בנוגע ל"מיתון שמתקרב" בעקבות חיתוך עקום התשואות, עליו ארחיב בהמשך.

התמונה הטכנית

כפי שנאמר בסקירה הקודמת , ככל שאנו נסחרים יותר זמן מעל ממוצע נע 200 יום , כך מתגברת הלגיטימציה לחזרתו של השוק השורי. נכון לסוף השבוע, שהוא גם סוף החודש וסוף הרבעון הראשון של השנה, המדדים העיקריים נסחרים מעל הממוצעים הנעים הקצרים כאשר גם באינטרוול השבועי אותם ממוצעים מתחילים להראות סימני תמיכה.

ממוצע נע של ה-50 יום יהיה מאוד רלוונטי בזמן הקרוב כאשר הוא מאוד קרוב לחיתוך כלפי מעלה של הממוצע נע 200 בתעודת הסל של ה-SPY , ותרחיש אפשרי הוא שנבדוק אותו בטרם נצא למהלך עליות נוסף.

כלכלה גלובלית

על אף ההאטה האחרונה כביכול, הכלכלה האמריקאית מציגה איתנות. השכר בעליה וכך גם מקומות העבודה.

בנוגע להיפוך עקום התשואות של האג"ח הממשלתי ל-3 חודשים ו-10 שנים אומר ארי וורד מאופנהיימר שזה מכוער אך לא צועק "בעיה!" עבור הכלכלה האמריקאית או עבור המערכת הפיננסית. מדובר באירוע טכני בדומה למה שקרה לתשואות אג"ח ממשלת גרמניה.

התמונה הבאה מתארת את התפתחות האירועים במדד ה-S&P500 בששת המקרים האחרונים שבהם נראה היפוך בין אג"ח ממשלת ארה"ב ל-3 חודשים ולאג"ח ממשלתי ל-10 שנים :

כפי שניתן לראות, לא ניתן לסמן קורלציה חד משמעית בין היפוך העקום לביצועי המדד שעקבו אחריו, אם כי באופן כללי נראה שבטווח הארוך התוצאות נוטות להיות חיוביות מאשר שליליות.

מעבר לכך חשוב לציין שאין תמימות דעים לגבי היפוך עקום התשואות. קיימות תזות המבחינות בין היפוך עקום התשואות של אג"ח ממשלתי של 3 חודשים ו-10 שנים לעומת היפוך בין האג"ח לשנתיים ולשל 10 שנים. נכון לעכשיו, עקום התשואות של אג"ח ממשלת ארה"ב לשנתיים ולעשר שנים עדיין לא התהפך.

בסין, מדד מנהלי הרכש התפרסם ביום שני ושיקף התרחבות והציג מאין קאמבק מאחר ומדובר בנתון הטוב ביותר מזה 4 חודשים. בשיחות הסחר אין התקדמות ברת משמעות נכון לעכשיו, אך עושה רושמים מהסימנים המקדימים כי הרוח נושבת לכיוונים חיוביים יותר מאשר לכיוונים אחרים.

נפט

מחיר הנפט (WTI) עלה למחירים שלא נראו מאז נובמבר 2018 וסגר את השבוע מעל סימן ה-60$. תעודת הסל USO השיגה תשואה של כ-30% מתחילת השנה, ואין זה יהי מפתיח אם נראה נסיגה חזרה של המחירים בקרוב.

רווחי חברות

ציפיות הצמיחה לרווחי החברות ברבעון הראשון של 2019 כבר נמצאות בשטח שלילי כמו גם הערכות הצמיחה לרבעון השני של השנה, ובקרוב המדיה תתחיל לחרוש באנליסטים שמדברים על מיתון ברווחי החברות.

קודם כל, ההגדרה של מיתון היא שני רבעונים או יותר שבהם התקבלו נתוני צמיחה שליליים , ובדרך כלל מתייחס לנתון התמ"ג. כך נראות ההערכות עבור רווחי החברות במדד ה-S&P500 נכון להיום:

אם הציפיות אכן יתממשו, מדובר בתרחיש ריאלי של האטה שישתקף במספרים , אך אל לנו לקחת את הדיבורים על מיתון באופן כללי, או מיתון ברווחי החברות, באופן רציני מידי.

הסיבה לכך היא כי נתוני הצמיחה של הרבעון הראשון והשני של 2019 נמדדים מול הרבעון הראשון והשני של 2018, ומדובר בתחרות לא הוגנת בכלל. אחרי הכל. שני הרבעונים הראשונים של 2018 זכו ב'בוסט' משמעותי בעקבות רפורמת המס. ככה נראית התמונה משנת 2017: